DevSecOps Days Türkiye Topluluğumuza Önemli Duyuru


(For English version, please see below)

DevSecOps Days Türkiye Topluluğumuza önemli duyurumuzdur.

Bildiğiniz gibi tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan COVID-19 salgını ile mücadele önlemleri neticesinde toplu organizasyonlar risk teşkil etmekte ve kamu otoritelerince uygun görülmemektedir.

Bilişim Teknolojileri Derneği olarak sosyal sorumluluğumuz gereği bizler de ülkemizdeki tehlike geçene ve otoritelerin olumlu bildirimlerine kadar fiziksel tüm faaliyetlerimize ara vermiş bulunmaktayız. Dolayısı ile Haziran 2020 de planladığımız “DevSecOps Days Türkiye 2020” konferansımızı da 2020 yılı sonbaharında tekrar değerlendirmek üzere ertelemiş bulunmaktayız.

Ancak, teknoloji üzerine emek veren bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak online çalışmalarda sizlerle bir arada olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki günlerde sosyal medya hesaplarımızdan sizlere çeşitli konularla alakalı uluslararası katılımcıların da olacağı Webinar seminerleri duyurusu yapacağız.

Bu vesileyle bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip etmeye devam etmenizi önemle rica ediyoruz.

Tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren bu süreci en az hasarla atlatmayı ümit ediyor ve sizlere evde kalmayı tavsiye ediyoruz.

Saygılarımızla
Bilişim Teknolojileri Derneği
www.bt.org.tr


Important Announcement about DevSecOps Days Turkey 2020 to Turkish DevSecOps Community

As you know, collective organizations pose a risk and are not deemed appropriate by the public authorities because of the COVID-19 pandemic that affect the world and our country.

As the Association of Information Technologies- Turkey, we have suspended all of our in-person meeting and activities until the danger of pandemic in our country has passed and the positive notifications of the authorities for normal activities have been made. Therefore, we have postponed “DevSecOps Days Turkey 2020 – June 4th-5th” conference until fall 2020 and the situation will be reevaluated again.

However, we will continue engage with you virtually. In the coming days, we will announce Webinar programs on our social media accounts, which will include international participants on various topics.

On this occasion, we kindly request that you continue to follow us on our social media accounts.

We ask every member of our community to join us in facing these unprecedented challenges with equal parts patience and cooperation and we urge all you to stay at home.

Best Regards
The Association of Information Technologies
www.bt.org.tr

DuyurularManşet